مسکن از آبان گران می شود !

یش بینی آینده بازار: تا آبان ماه خرید دلار به صرفه است/ نفدینگی به مسکن می رود

🔹یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: پیش بینی من این است که ماه آینده سقف بازدهی طلا و ارز پر می شود و سپس سرمایه ها وارد بخش مسکن خواهد شد.
🔹بیت الله ستاریان اظهار کرد: همواره دو بازار موازی کوتاه مدت در کنار بازار بلندمدت مسکن وجود داشته که ارز و طلا بوده اند. این بازارها موقتا سرمایه ها را به سمت خودشان جذب کرده اند و به همین دلیل معاملات مسکن راکد شد و در شهریورماه کاهش ۳۳ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرد. با این حال زمانی که بازده سرمایه گذاری در طلا و ارز به صفر برسد سرمایه ها با ارزش افزوده بالاتری به بخش مسکن می آید.
🔹وی افزود: پیش بینی آینده سکه و ارز به خیلی پارامترها بستگی دارد ولی احتمالا ظرف ماه آینده بخش طلا و ارز جاذبه خود را از دست می دهد. اگر آمریکا در برجام می ماند سرمایه ها به بخشهای مولد می رفت ولی با خروج ترامپ از برجام احتمال بازار موازی جذابی وجود ندارد. بازارهای خدماتی تجاری می توانند برای مدت یک یا دو سال مسکن را به رکود ببرند اما این بازارها کوتاه مدت هستند.

🔹ستاریان درباره علت افزایش قیمت مسکن گفت: عوامل درونی و وزارت راه و شهرسازی، هیچ نقشی در رشد قیمت مسکن نداشته اند. اگر استیضاح وزیر هم رای بیاورد، وزیر آینده هم نمی تواند از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند؛ هرچند معتقدم وزارت راه و شهرسازی طی پنج سال اخیر برنامه ی روشنی برای تولید مسکن یا کنترل بازار نداشت اما افزایش قیمت مسکن ناشی از عواملی خارج از کنترل این وزارتخانه بود.

🔹وقتی نقدینگی بالا می رود مردم به اولین کالایی که رجوع می کنند مسکن است. مقصر آن هم فقط وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه اقتصاد دولتی است که این ضربه ها را به بخش اقتصاد خصوصی می زند. وقتی نقدینگی از حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد بخش مسکن بیشترین تاثیر را پیدا می کند.