ورود/ثبت نام(current)

مقالات

بیشتر

دکوراسیون داخلی

1400/1/17

دکوراسیون کردن فضا به معنای " ایجاد هماهنگی خلاقانه و هنرمندانه میان اشیاء کابردی و تزئینی ، رنگ ، نورپردازی و هر آنچه که در فضا ملموس است ، می باشد ."  این فرآیند موجب  می گردد تا تمام جزئیات در خدمت کل بوده و فضایی منسجم را به ارمغان آوردند و آرامش ذهن در چنین فضایی دستاوردی شیرین است .

در طول تاریخ اتفاقات و تحولات فرهنگی و اجتماعی همواره بر سبک زندگی مردم و به تبع آن بر معماری و دکوراسیون داخلی نیز اثر گذاشته اند ؛ از این رو سبک های متفاوتی برای پاسخ گویی به سلیقه های متفاوت قابل استفاده هستند و گه گاه در طراحی تلفیقی از آن ها نیز کاربرد دارد که معرف هویت ، درک و نیاز های کارفرما می باشد .

عمده نیاز امروز جوامع به دلیل محدودیت زمین و کوچک بودن خانه ها ، دکوراسیونی است که بیشترین کارکرد را در کنار زیبایی خوشایند آن داشته و کمترین هدررفت فضا را منجر شود ؛ صرف نظر از سلیقه و سبک معماری و رنگ بندی محیط. همانطور که ویتروویوس معماری را چنین تعریف کرده است :" ایستایی ، کارایی و زیبایی" . بنابراین توجه به جزئیات و طراحی های خلاقانه اشیاء روزمره نقطه قوت دیزاین داخلی آپارتمان ها می باشد . اما در مورد فضاهای تجاری وسیع و یا ویلاهای دوبلکس کمبود فضا چالشی مهم نبوده و مسائلی همچون منظر ، محیط زیست ، نورگیری مطلوب و ... اهمیت می یابند.

نکته قابل توجه دیگر تفاوت میان معماری (طراحی) داخلی و دکوراسیون داخلی است که بسیاری از دوستان به آن توجهی ندارند . معماری داخلی در مرحله طراحی فاز 1 ساختمان و مراحل تاییدیه ساخت آن بایستی مورد توجه باشد ؛ زیرا که طراحی فضاهای داخلی و ارتباط آن ها با یکدیگر تآثیر مستقیم بر کارآمد بودن فضا و چیدمان اجزاء مربوط به دکوراسیون داخلی در آن فضا دارد. اما دکوراسیون داخلی همانطور که اشاره شد اجزایی شامل مبلمان ، فرش ، پرده ، لوازم تزئینی و ... می باشد و بر اجزای معماری اثرگذار نیست. چنانچه پس از مدتی در فضای داخلی تغییراتی ایجاد شود که محل قرارگیری تیغه ها و یا ارتفاع سقف و کف کاذب را دستخوش تغییر نماید نیز این فرآیند در دسته طراحی داخلی قرار می گیرد .

سبک های دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی انتقالی هم وجود دارد که همان تلفیقی از موارد مختلف است .

در این بخش گروه دکوراسیون داخلی مهندسان به تعریف خلاصه ای از سبک های مهم و نیاز روز می پردازد زیرا تمام فضاها با جزئیاتشان ، درتعریف آن سبک می گنجند ؛ در غیر این صورت انتقالی و یا التقاطی تلقی می گردند .